
Co musisz wiedzieć o wersji 2 inteligentnego tachografu
Sierpień 2023 r. to pierwszy termin wdrożenia inteligentnych tachografów drugiej generacji (lub wersji 2). Obecnie wszystkie nowo zarejestrowane pojazdy o masie powyżej 3,5 t muszą być wyposażone w inteligentny tachograf G2v2.
W tym artykule zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzących zmianach – dlaczego są konieczne, jakie nowe możliwości przyniosą i co to oznacza dla Twojej firmy!
Inteligentne tachografy drugiej generacji – co nowego?
Od analogowych do cyfrowych, po inteligentne tachografy. Nieuchronnie nasuwa się pytanie – dlaczego? Proste. Wszystkie zmiany technologiczne są konieczne, aby wspierać prawne wymogi bezpieczeństwa określone przez Komisję Europejską (ostatnio w ramach pakietu mobilności) i ich egzekwowanie przez odpowiednie organy.
Choć na początku może się to wydawać uciążliwe, z każdą aktualizacją kierowcy mają łatwiej rozliczać się ze swojej pracy, a menedżerowie floty mogą korzystać z różnych rozwiązań, aby szybko i sprawnie śledzić i planować przyszłe działania. Cel inteligentnych tachografów wersji 2 nie jest inny.
Tachografy drugiej generacji (G2v2) mają kilka ulepszeń w porównaniu do początkowych (pierwszej generacji) inteligentnych tachografów i zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 165/2014 — przepisami dotyczącymi tachografów stosowanych w transporcie drogowym — będą zawierać kilka nowych funkcji.
Rejestry przekroczeń granic
System nawigacji satelitarnej Galileo (GNSS) został rozszerzony o możliwości rejestracji przekroczeń granic. Nowe tachografy będą mogły automatycznie rejestrować pozycję i czas przekroczeń granic i będą wymagać od kierowcy rejestrowania operacji załadunku/rozładunku wraz z rodzajem ładunku, tj. pasażerów lub towarów.
Celem jest zmniejszenie ryzyka manipulacji poprzez ulepszenie dokumentacji podróży kabotażowych i rozmieszczenia kierowców.
Obowiązkowy interfejs inteligentnego systemu transportowego z możliwymi aktualizacjami oprogramowania
Obecnie obowiązkowe będzie wyposażenie tachografów w interfejs ITS, który między innymi oferuje zwiększone możliwości komunikacji z zewnętrznymi systemami transportowymi, tj. systemami zarządzania flotą, za pośrednictwem Bluetooth. Co więcej, nowe tachografy zapewnią, że w przypadku jakichkolwiek przyszłych zmian regulacyjnych aktualizacje oprogramowania wystarczą, aby zapewnić zgodność, zamiast wymiany sprzętu.
Dedykowana komunikacja krótkiego zasięgu przesyła czasy jazdy
Podobnie jak w przypadku inteligentnego tachografu w wersji 1, dane będą rejestrowane w jego pamięci, a część z nich będzie dostępna do odczytu przez organy kontrolne z daleka. Jednak dzięki zoptymalizowanym możliwościom odczytu krótkiego zasięgu inteligentne tachografy w wersji 2 zapewnią organom dostęp do większej ilości danych niż wcześniej, takich jak bieżące czasy jazdy.
Dostęp do dodatkowych informacji bez konieczności zatrzymywania pojazdu ma na celu usprawnienie kontroli.
Oznacza to, że firmy i kierowcy, którzy sumiennie przestrzegają przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynku, rzadziej zostaną zatrzymani w celu przeprowadzenia pełnej kontroli drogowej.
Zwiększona pamięć
Pojemność pamięci kart kierowców zostanie zwiększona z 28 do 56 dni dzięki kartom tachografu G2v2. Zapewni to większą przejrzystość dla menedżerów flot, ponieważ będą mogli nadzorować dłuższe okresy godzin pracy kierowców i okresów odpoczynku, aby zapewnić przerwy. Ponadto pomoże to organom ścigania upewnić się, że przepisy są przestrzegane.
Jednak aby to zapewnić, konieczna będzie zmiana kart kierowców. Na razie nie jest to obowiązkowe, ale raczej opcja dla firm, które chcą poszerzyć swoje horyzonty. Zmiana ma nastąpić organicznie wraz z przyszłym odnawianiem kart ze względu na wygaśnięcie obecnych kart. Wszystkie istniejące karty tachografów będą kompatybilne z tachografami drugiej generacji i odwrotnie.
Rozszerzenie pamięci karty jest wynikiem zwiększenia liczby dni na drodze podlegających kontroli.
Kiedy muszę przejść na inteligentne tachografy drugiej generacji?
Chociaż sierpień 2023 r. jest najgłośniejszym terminem, jest to również tylko początkowy, co oznacza, że dotyczy on tylko nowych pojazdów zarejestrowanych na rynku, które mają ponad 3,5 t i są przeznaczone do transportu międzynarodowego. Wszystkie pojazdy zarejestrowane przed tą datą i działające na starszych modelach tachografów mają inne terminy.
Najważniejsze daty wdrożenia inteligentnego tachografu wersji 2:
- 21 sierpnia 2023 r. Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą być instalowane we wszystkich nowych zarejestrowanych pojazdach poruszających się po drogach międzynarodowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony lub większej.
- 31 grudnia 2024 r. Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą być instalowane we wszystkich pojazdach poruszających się po drogach międzynarodowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony lub większej, które obecnie korzystają z tachografów analogowych lub cyfrowych.
- 21 sierpnia 2025 r. Wszystkie pojazdy poruszające się po drogach międzynarodowych wyposażone w inteligentny tachograf w wersji 1 będą musiały wymienić i zainstalować tachograf drugiej generacji.
- 1 lipca 2026 r. Wszystkie nowe pojazdy o masie powyżej 2,5 tony używane w międzynarodowym transporcie drogowym lub operacjach kabotażowych muszą być wyposażone w inteligentny tachograf w wersji 2.
Zgodność z urządzeniami telemetrycznymi
Dobrą wiadomością jest to, że inteligentne tachografy drugiej generacji są technologicznie kompatybilne z urządzeniami telemetrycznymi. Złą wiadomością jest to, że te urządzenia będą wymagały aktualizacji, aby to nastąpiło, co oznacza, że nie wszystkie urządzenia telemetryczne na rynku zapewnią tę zmianę.
Zespół LeMar jest na bieżąco z tymi zmianami i może zapewnić, że nasze rozwiązanie zdalnego pobierania danych z tachografu będzie skutecznie działać z następującymi modelami urządzeń:
- Teltonika zapewnia kompatybilność urządzeń z wybranymi modelami urządzeń telematycznych, tj. FMC650 / FMM650 / FMB641 i wszelkimi potencjalnymi przyszłymi urządzeniami;
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przejścia na inteligentne tachografy drugiej generacji lub chcesz zmienić dostawcę oprogramowania do zarządzania flotą, aby zapewnić zgodność z nową technologią, nie wahaj się z nami skontaktować!
Często zadawane pytania
Zgodnie z definicją Komisji Europejskiej inteligentne tachografy to nowa generacja obowiązkowych cyfrowych rejestratorów pokładowych, które pomagają egzekwować przepisy UE dotyczące czasu jazdy i odpoczynku.
Wykorzystuje interfejs inteligentnego systemu transportowego, który oferuje pozycjonowanie satelitarne, co pomaga w rejestrowaniu miejsca rozpoczęcia i zakończenia podróży, komunikacji krótkiego zasięgu dla służb drogowych i użyteczności z innymi aplikacjami telematycznymi.
Istnieje kilka sposobów monitorowania i zarządzania zużyciem paliwa. Po pierwsze, wdrożenie analizy zachowań kierowców jest kluczowe dla zminimalizowania pracy na biegu jałowym i ograniczenia manewrów marnujących paliwo na drodze. Ponadto optymalizacja operacji flotowych, na przykład wdrożenie rozwiązania CarSharingowego, może przyczynić się do bardziej wydajnego wykorzystania paliwa. Następnie możesz kontrolować wydajność zużycia za pomocą systemu monitorowania paliwa. Dane są uzyskiwane z magistrali CAN pojazdu i różnych czujników zużycia paliwa. W razie potrzeby pojazdy mogą być również wyposażone w kamery zbiornika paliwa, aby monitorować wszystkie czynności, informując menedżerów floty o tym, kto i kiedy uzyskuje dostęp do zbiornika.
W zależności od obecnego tachografu używanego przez pojazd w transporcie międzynarodowym, ramy czasowe wprowadzenia inteligentnych tachografów G2v2 to sierpień 2023 r. – 21 sierpnia 2025 r.